Retrospekcja Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji (2008)

Piąty tekst serii dostarczy Wam dawkę informacji dotyczących wydarzeń z przed 9 lat. A więc jakie były kolejne kroki TVP po Eurowizji w Helsinkach?

Mimo pewnej ilości pozytywnych komentarzy dotyczących prezentacji scenicznej, jak i samej piosenki, duet The Jet Set nie zdołał awansować do sobotniego finału. Do sukcesywnego przebrnięcia przez półfinał zabrakło im 17 punktów, ostatecznie zdobywając 75 oczek i zajmując 14 lokatę. Co ciekawe Time To Party zebrało najwięcej głosów w Irlandii i… Andorze (10), a najmniej w Rosji oraz Czarnogórze (1). Warto przypomnieć, że w Helsinkach po raz ostatni byliśmy świadkami jednego półfinału i od 53. edycji konkursu EBU zatwierdziło oficjalnie podział rywalizacji o awans na dwie w miarę możliwości równe części. Moim zdaniem była to bardzo istotna oraz przemyślana decyzja, gdyż show goszczone w stolicy Finlandii mocno obnażyło absurdalność aktualnie istniejącego harmonogramu. Walka 28 państw w półfinale była zdecydowanym przerostem formy nad treścią i w kontekście finału składającego się z czterech krajów mniej, robiło to wrażenie wyjątkowo niedorzecznego konceptu.

Tym razem porażka w drodze do finału, nie zaowocowało zrewidowaniem pomysłu na wyłonienie kolejnego reprezentanta naszego kraju. TVP uznało, że po raz kolejny odbędzie się otwarty finał, do którego artyści mogą zgłaszać swoje piosenki między 30 listopada a 2 stycznia. Wśród standardowych zasad dotyczących nadsyłanych utworów, niebywale istotnym zapisem okaże się w przyszłości zakaz publikowania piosenki przed 1 października 2007 roku. W przewidzianym terminie zgłoszeń nadesłano 100 kompozycji, które przesłuchało i oceniło jury w składzie: Piotr Klatt (przewodniczący komisji), Paweł Sztompke, Artur Orzech, Magda Czapińska, Zuzanna Łapicka-Olbrychska, Agata Krysiak, Ryszard Poznakowski, Robert Obcowski oraz Tomasz Deszczyński. Grono to zakwalifikowało dziesięć piosenek do finału oraz wyłoniło listę rezerwową składającą się z pięciu dodatkowych utworów:

 • Afromental Thing We’ve Got
 • Edi Ann – Lovin’U
 • Isis Gee For Life
 • Kasia Nova – The Devil
 • Margo Dlatego Walcz
 • Man MeadowViva La Musica
 • Sandra Oxenryd – Superhero
 • Starnawski & Urban NoizIt’s Not a Game
 • Queens – I Say My Body
 • Krzysztof Zalewski – Kiełbasa

 • Plastic – Do Something
 • Grzegorz Kloc Don’t Let The Fire Die
 • Michał KarpackiWomen To Love
 • Zenon BoczarWhat’s Going On?
 • KashmirCzy To Miłość Czy Zabawa?

Wśród artystów którzy zgłosili swoje piosenki, a nie zakwalifikowali się do finału znaleźli się min. Aisha i Delfin, East Clubbers, Patrycja Lipińska, Kravt, Jarosław Wist, Honeys oraz Video. Brak awansu tych ostatnich jest o tyle zdumiewający, że piosenką wysłaną do siedziby krajowego nadawcy był pierwszy wielki hit grupy czyli Bella. Wracając jednak do meritum, czy tak wyglądała ostateczna lista uczestników koncertu Piosenka Dla Europy 2008? Absolutnie nie! Tak jak nigdy wcześniej, byliśmy świadkami jednej kluczowej innowacji w regulaminie oraz paru zbiegów okoliczności, które mocno zachwiały ustalonym układem osobowym. W ramach tej pierwszej kategorii, TVP postawił na interesującą nowinkę, którą ochrzczono mianem dzikiej karty. Były to trzy dodatkowe przepustki do finału preselekcji, które mogły trafić do piosenek nieodrzuconych przez Komisję Konkursową Krajowych Eliminacji w pierwszym etapie preselekcji. Oczywiście o tym do kogo powędrują owe zaproszenia, decydował wewnętrznie krajowy nadawca. Na tej podstawie do powyższej grupy dodano:

 • Natasza UrbańskaBlow Over
 • Izabela KopećYou’ve Got My Love
 • ŻywiołakNoc Kupały

Co można było zaś określić jako nieprzewidziane sytuacje? Dyskwalifikacje! Jako pierwszy został nią naznaczony zwycięzca drugiej edycji Idola – Krzysztof Zalewski. W treści oświadczenia opublikowanego 8 stycznia dowiedzieliśmy się, że wokalista wykonał Kiełbasę na żywo 15 września w Warszawie. Wykonanie to miało związek z udziałem artysty w koncercie z okazji Dnia Kotana, czyli odbywającego się co rok wydarzenia poświęconego pamięci zmarłego w 2002 roku założyciela Monaru – Marka Kotańskiego. Ten fakt był oczywiście złamaniem reguły przytaczanej przeze mnie powyżej, przez co w miejsce wokalisty, wskoczył znajdujący się na liście rezerwowej duet Plastic. Z powodu naruszenia dokładnie tego samu zapisu, osiem dni przed finałem ze stawką pożegnała się Noc Kupały. Utwór został wykonany na żywo w Łodzi podczas koncertu Etniczne brzmienie kultur w ramach Festiwalu Czterech Kultur. W tym przypadku jednak nie zostało dodane żadne zastępstwo i liczba finalistów skurczyła się z 13 propozycji do 12. Widmo wykluczenia poważnie wisiało też nad grupą Starnawski & Urban Noiz, których utwór miał być poważnym plagiatem piosenki Nu Insista, którą zaprezentowała rok wcześniej w rumuńskich preselekcjach Daniela Raduici. Dokładnie 12 stycznia zespół oficjalnie odniósł się do tych oskarżeń, zaprzeczając popełnieniu tego czynu i finalnie mogli wziąć udział w show organizowanym 23 lutego 2008 roku na Woronicza 17.

Kolejność piosenek w ramach finałowego koncertu została wyłoniona 29 stycznia, przy obecności samych artystów lub ich przedstawicieli. Co do samego show, mimo wielu plotek zaprzeczono scenariuszowi, w którym konferansjerką show zajmie się ponownie Artur Orzech. Na tydzień przed finałem oficjalnie ogłoszono, że parą prowadzących został Radosław Brzózka oraz była prezenterka MTV – Katarzyna Sowińska. O odpowiednie wypełnienie części muzycznej na początku relacji na żywo, jak i w trakcie intervalu zadbali Natalia Kukulska z Bartoszem Królikiem, Stachursky oraz francuska wokalistka In-Grid. W trakcie programu tak jak rok wcześniej nie zabrakło jury przekazującego swoje uwagi oraz co najważniejsze punktację. W jego składzie znaleźli się: Maryla Rodowicz (przewodnicząca), Paweł Sztompke, Janusz Kosiński oraz Adrian Stanisławski (przedstawiciel OGAE Polska).

Mimo wielu zgłaszanych uwag, które miały wskazywać na bezprecedensowy sposób faworyzowania Nataszy Urbańskiej przez Telewizje Polską (wokalista występowała wtedy jako część grupy wokalnej w popularnym show Jaka To Melodia) – żadna z nich nie odnalazła potwierdzenia, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę ostateczne wyniki show. Preselekcje wygrała Isis Gee przechodząc do historii jako pierwszy uczestnik, który otrzymał najwyższą ocenę 12 punktów zarówno od publiczności, jak i profesjonalnego jury. Dokładnie o 9 oczek mniej zebrała zdobywczyni drugiego miejsca Urbańska, a trzecie miejsce z liczbą 12 punktów zajęli ex quo Man Meadow, Plastic oraz Edi Ann. Nosa mieli też przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Fanów Eurowizji, którzy w swoim wewnętrznym głosowaniu również uznali For Life za kandydata do zwycięstwa. Co ciekawe pozostałe stopnie podium trafiły do Izabeli Kopeć oraz Sandry Oxenryd, a kawałek Blow Away zajął dopiero jedenastą lokatę.

Wyniki oglądalności Piosenki Dla Europy kształtowały się średnio na poziomie 2,7 milionów widzów. Pierwszą część koncertu oglądało 2,97 miliona osób (21,88% teleodbiorników w Polsce włączonych tego wieczora), drugą aż 640 tys. osób mniej (udział 18,60%), a ogłoszenie wyników śledziło 2.87 miliona telewidzów (udział 25,92%). Wyniki te były ciut słabsze od tych zanotowanych rok wcześniej.

Osobiście wspominam te preselekcje, jako znacznie słabsze od swojej poprzedniczki. O ile zwycięstwo For Life uważam za jak najbardziej uzasadnione i logiczne na tle wszystkich pozostałych utworów (bardzo ładnie zaaranżowana ballada, z wyróżniającym się wokalem), to byłem bardzo zawiedziony przeciętnym poziomem pozostałych kompozycji. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że stali bywalcy naszych eliminacji, czyli girlsband Queens oraz szwedzki duet Man Meadow wyczarowali zdecydowanie lepsze utwory, niż te, którymi napastowali nas w poprzednich latach. Na plusik zaliczam też trącącą soulem Lovin U oraz wpadające w ucho elektroniczne Do Something.

Kolejnym epizodem będziemy żegnać się z pierwszymi 10 latami XXI wieku i wkroczymy w zupełnie nowy krajobraz… weselszy od tego, który miałem okazję opisywać w ostatnich odcinkach! Dziękuje za lekturę i zapraszam do komentowania oraz udostępniania tego tekstu!