Relacja z pierwszego dnia prób w Pałacu Olimpijskim (21/11)

W Gruzji rozpoczęły się już próby techniczne występów które zobaczymy w niedzielnym finale. Zobaczcie jak poszło pierwszej puli artystów!

Warto podkreślić, że na pierwsze sceniczne szlify każdy artysta miał równo 40 minut. W ramach dnia prób młodych wokalistów obowiązywały podobne zwyczaje do tych które znamy z dorosłej wersji Eurowizji jak np. weryfikacja przez delegacje filmów z nagranych występów czy próby odsłuchów. Każdy z zainteresowanych wziął udział w procesie kręcenia dodatkowych scen do swoich pocztówek oraz udzielił też obligatoryjnych wywiadów dla Gruzińskiej telewizji GPB oraz ekipy JuniorEurovision.tv.

Pierwsza na scenie pojawiła się Ana Kodra. Reprezentantka Albanii przyjechała do Tbilisi z piosenką Don’t Touch My Tree. Tekst oraz melodię stworzyli w kolejności: Jorgo PapingjiKristi Popa.

Malutka dziewczynka z potężnym głosem! Ana jest wyjątkowo ekspresywna na scenie, dzięki czemu można odnieść wrażenie jakby sama odczuwała ból drzew, o którym dla nas śpiewa. Jak można było przewidzieć kluczowym punktem wizualizacji za jej plecami jest ogromne drzewo. Początkowo traci ono stare liście, aby po chwili mogły odrodzić się one na nowo wraz z kwiatami. Cały występ świetnie prezentuje się w podglądzie telewizyjnym, począwszy od kolorów (żółtego, zielonego, niebieskiego), na pracy kamer kończąc. Podobać może się również sukienka, w której występuje Albanka, utrzymana w jasnoniebieskim kolorze z doczepionymi kwiatami na jej przodzie. Świetny start pierwszego dnia prób!Fabiana Silva (ESCpedia)

Zgodnie z kolejnością alfabetyczną, kolejnym młodym artystą który zameldował się na scenie był Misha z Armenii. Tekst do piosenki Boomerang został napisany przez trio: Avet Barseghyan, David Tserunyan, Artur Aghek. Za warstwę kompozycyjną propozycji odpowiada zaś Vahram Petrosyan.

Misha świetnie wygląda na hooverboardzie w kształcie bumerangu. Bardzo dobrą pracę wykonano przy doborze kolorystyki w tle, dzięki czemu widzimy niebo z ogromną ilością żółtych, pomarańczowych, różowych i niebieskich akcentów. Występ ma spory potencjał na bycie najlepszym w całej stawce, jednak do zdecydowanej poprawy jest praca kamer. Na chwilę obecną przez 3/4 występu gubią one ruchy wokalisty oraz jego mimikę, co poprawia się dopiero na sam koniec prezentacji, który jest wyjątkowo dobry. Główny bohater wygląda elegancko, w brązowej koszulce i pasku oraz czarnych spodniach. Wokal oceniam dobrze, jednak Misha musi popracować nad wyższymi rejestrami, które są zbyt szarpane oraz krzykliwe.Fabiana Silva (ESCpedia)

Za trzecią wtorkowy występ odpowiadała delegacja Australijska, skupiona wokół Isabelli Clark. Piosenka Speak Up to efekt pracy zespołu w który weszli: Toby Chew Lee, Cameron Hollywood Nacson, Chloe Papandrea i Jess Porfiri.

Isabella świetnie bawi się na scenie i jest to bardzo łatwe do wychwycenia dla nas oglądających tę próbę. Do jej piosenki Speak Up dobrano kreskówką wizualizacją z grafiką utrzymaną w bieli, czerni oraz żółci. Niestety piętą achillesową tej prezentacji są światła, które w zależności od momentu występu są raz zbyt jasne, a raz zbyt ciemne. Całkiem gładko prezentuje się praca kamer, które obracają się i dobierają punkty sceny w całkiem niekonwencjonalny sposób. Na plus zasługuje też przeniesienie z teledysku do występu plansz z napisami to co jest we mnie, definiuje mnie. Choreografia należy do ciekawych jednak tak samo, jak wyciąganie wysokich dźwięków – musi zostać dodatkowo przećwiczone i ulepszone.Fabiana Silva (ESCpedia)

Ostatnią próbę w pierwszej grupie przeprowadziła Białorusinka – Helena Meraai. W stworzeniu piosenki I Am The One, wokalistce pomagała Rita Dakota.

Jestem zachwycona tym jak wszystko perfekcyjnie zazębia się w występie Białorusinki. Początek jest potężnie zaaranżowany, ze zbliżeniami na jej sylwetkę uzupełnionymi o jasne oświetlenie nadające całości więcej dramaturgii. Sama prezentacja to znakomite połączenie bliskich oraz dalekich rzutów kamery, które nadają temu, co widzimy perfekcyjny wyraz. Helena dobrze wykorzystała czas od finału krajowych preselekcji, dzięki czemu jej głos brzmi dużo lepiej, a ona sama wygląda na tak pewną siebie, jak nigdy wcześniej. Na brawa zasługuje też dodanie efektu wiatru, który rozwiewa różową płachtę, którą widzimy nie tylko na wokalistce, ale również na wizualizacji za nią. Końcówka występu również nie zawodzi, kiedy to kamera podróżuje dookoła Heleny. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Białoruś przyjechała zgarnąć Grand Prix i z tą piosenką są w stanie to zrobić!Fabiana Silva (ESCpedia)

Po chwili przerwy na scenie zrobiło się znowu tłoczno, gdyż swój debiut zaliczyła Nicole Nicolau z Cypru. Nad tekstem i melodią piosenki I Wanna Be a Star czuwał Constantinos Christoforou.

Nie jest zaskoczeniem, że Cypryjczycy więcej uwagi skupili na jakości scenicznego show niż jego muzycznych walorach. Efekty tego założenia widać gołym okiem, dzięki czemu wizualnie wszystko wygląda bardzo ładnie. Co do samej piosenki, nie jest ona najsilniejszą propozycją ze wszystkich, jednak bez wątpienia emanuje radością i zabawą, przez co stworzona jest dla konkursów takich jak ten. Powinny ją polubić zwłaszcza osoby, które lubują się w utworach z chwytliwym i łatwym do zapamiętania refrenem. Bardzo rozsądnie zagospodarowano też sceną, która wydaje się pełna dzięki obecności trzech tancerek otaczających Nicole. Na plus zasługuje też przewodnia rola kolorów pomarańczowego i żółtego, które od razu tworzą wakacyjny klimat. Za największy problem uważam jej wokal, z którym nie radziła sobie w refrenie czy przy dłuższych dźwiękach. Mam jednak nadzieję, że ludzie dostrzegą jak dużo zaangażowania i pasji wkłada w ten występ!Fabiana Silva (ESCpedia)

Trzeci występ od końca przypadł w udziale Dancing Through Life w wykonaniu Miny Blažev z Macedonii. Tak jak u poprzedniczki, za całość produkcji utworu odpowiadał jeden człowiek, a mianowicie Aleksandar Masevski.

Delegacja Macedonii przyleciała do Tbilisi z wieloma dobrymi pomysłami, których niestety nie potrafią wcielić w życie. Jedną z nielicznych imponujących chwil występu będzie efekt slow-motion, kiedy Mina będzie przejeżdżać w widoku telewizyjnym z góry na dół. Jeśli chodzi o strój… to przykro mi, ale jest fatalny! Macedonka jest piękną dziewczyną, która powinna wyglądać znakomicie w każdym ubraniu, jednak do tej kategorii najwidoczniej nie należy chirurgiczny płaszcz z kapturem. Co do wizualizacji, to w tle możemy obserwować sylwetki tańczących kobiet oraz zielone i różowe linie co było na swój sposób do przewidzenia wcześniej. Jakość wokalu? Na przyzwoitym poziomie.Fabiana Silva (ESCpedia)

W końcu przyszedł czas na reprezentanta gospodarzy, Grigola Kipshidze! Jego utwór Voice Of The Heart posiada tekst napisany przez Temo Sajaia, zaś za melodie odpowiada sam młody wokalista.

Najlepszy wokalny występ tego dnia. Technika śpiewu, jaką włada Grigol zawiera w sobie słodkość małego dziecka oraz siłę dorosłego wokalisty. Jeśli tylko zechce częściej nawiązywać kontakt wzrokowy z kamerą, będziemy mieli pełny pakiet. Jeśli mówimy o formie realizacji telewizyjnej, warto pochwalić świetny pomysł Gruzińskiej ekipy – obraz przechodzi z sepii do zatapiających się w czerń cięć, na pełnym kolorze kończąc. Tło na początku to planeta ziemia otoczona paroma chmurami, jednak z upływem czasu pojawia się tam kosmos pełen gwiazd, z różowymi i żółtymi promieniami. Tak jak w teledysku chórki umieszczone są na boku, a w centrum znajduje się główny bohater. Trzeba przyznać, że nie ma w tej prezentacji nic odkrywczego, jednak wszystko przygotowane jest w bardzo dobrym stylu!Fabiana Silva (ESCpedia)

Wtorkowe występy zamknęła pochodząca z Irlandii – Muireann McDonnell. Gitarowe Suile Glasa (w wolnym tłumaczeniu oznacza to Zielone Oczy) wokalistka skomponowała z Jamesem  i Robertem McGuire.

Poprawny występ ze strony Irlandii, dopasowany do osobowości wokalistki oraz stylu piosenki. Muireann jest na scenie ze swoją gitarą i przechadza się zarówno po scenie, jak i catwalku. Wygląda na troszkę zdenerwowaną i potwierdzenie tego stanu można znaleźć w jej wokalu, który niekiedy jest chwiejny. Pomijając jednak ten fakt, Irlandka wygląda na łatwą do polubienia osobę, którą chciałoby się słuchać siedząc na plaży, przy rozpalonym ognisku w towarzystwie przyjaciół. Światła dookoła sceny przybierają jasnozielony kolor, a w tle pojawią się gwiazdy i promienia przechodzące ze środka do boków ekranu. Wokalistka ma na sobie jeansy oraz lśniący t-shirt. Fajnie się to ogląda, jednak nie jest to aż tak dobra piosenka, aby rywalizować z innymi kawałkami na tegorocznej Eurowizji Junior.Fabiana Silva (ESCpedia)

Już dzisiaj na scenie pojawili się reprezentanci pozostałych państw w tym Alicja Rega. Relacji z opiniami oczekujcie już niebawem!