Relacja z drugiej tury oficjalnych prób w Pałacu Olimpijskim (23-25/11)

Już dzisiaj odbędzie się finał Eurowizji Junior. W tym artykule podsumujemy występy artystów z czwartku, piątku oraz sobotniego show dla jury!

 • Nicole Nicolaou – I Wanna Be a Star (Cypr)

Wizualnie dzieje się tutaj wiele, jednak nie jest to z mojej strony zarzut. Mamy tancerzy z bogatą choreografią oraz scenę z dynamicznym tłem, oraz bardzo jasnym oświetleniem. Sprawdza się to w obiektywie kamery, choć dalej ujęcia nie są tak precyzyjne, jak to możliwe. Po pierwszej dosyć słabej próbie kolejne podejścia wyglądały już lepiej – jednak odnoszę wrażenie, że Nicole śpiewa utwór niedopasowany do jej możliwości wokalnych. Podsumowując, jest to idealny występ na rozpoczęcie show i bez wątpienia rozrusza ona fanów zgromadzonych pod sceną. Widać też, że od początku celem Cypryjskiej delegacji było wniesienie na scenę zabawy, a nie dopracowanego wokalnie i technicznie występu. Fabiana Silva (ESCpedia)

Przewidywana lokata: 16

 • Alicja RegaMój Dom (Polska)

Alicja ma jeden z najpiękniejszych głosów w tym roku i śpiew przychodzi jej z wielką łatwością. Niestety pod kątem wizualnym troszkę zawodzi, nie okazując tak wielu emocji, jak moglibyśmy się spodziewać. Jej występ idealnie pasowałby do dorosłej wersji konkursu, jednak na tle wielu bardziej żywych i dziecięcych występów może mieć problem z tym, aby widzowie ją zapamiętali. Samo show przygotowano bardzo skrupulatnie, a szczególne wrażenie robią piękne zbliżenia na Polkę. Ostatniej nocy podczas oficjalnej próby jurorskiej po raz kolejny zachwycaliśmy się jej wokalem, co musi przełożyć się na sporo punktów od profesjonalistów. Fabiana Silva (ESCpedia)

Przewidywana lokata: 7

 • FourceLove Me (Holandia)

Po balladzie, przyjdzie czas na żywszą muzykę pop. Fource dokonali największej poprawy w przeciągu ostatnich dni. W odróżnieniu od pierwszej próby gdzie zawodziła choreografia i wokale, teraz chłopaki emanują pewnością siebie. Nie zawodzi już synchronizacja, a jeszcze lepiej wygląda komunikacją z publicznością w trakcie ich show. Doceniam też starania Jannesa oraz Iana, którzy starają się gonić swoich kolegów i wychodzi im to coraz lepiej. Praca kamera mogłaby być ulepszona, jednak w trakcie występu następuje też fajne momenty jak np. zbliżenie na Nielsa pod koniec występu. Fabiana Silva (ESCpedia)

Przewidywana lokata: 11

 • MishaBoomerang (Armenia)
Armeński występ to moje największe rozczarowanie w ramach tegorocznej Eurowizji Junior. W poprzednich latach ten kraj prezentował się bardzo mocno, jednak teraz nawet ze świetnym showmanem – efekt jest dużo mniej imponujący. Sądzę, że Misha wypadłby lepiej w utworze bardziej podkreślającym elementy etniczne jego kraju, niż w show, w którym jego energia i koncentracja jest wykorzystywana do granic możliwości. Mimo to widzimy fajne ujęcia kamery, które dobrze zgrywają się z ideą posiadania na scenie hoverboardu. Tutaj jednak też nie osiągnięto perfekcji, gdyż mimo starań efekt jeżdżenia po niebie mógł wyglądać lepiej. Tak czy siak, widowisko powinno usadowić kawałek wysoko w tabeli. Fabiana Silva (ESCpedia)

Przewidywana lokata: 6

 • Helena Meraai – I Am The One (Białoruś)

Jest to jedna z faworytek dzisiejszego popołudnia, jednak martwię się, że może dojść do nieoczekiwanej katastrofy. Nie ulega wątpliwości, że w kamerze cały występ wygląda znakomicie – od pełen dramaturgii wstępu, po czerń i róż dominującą w wizualizacjach, które świetnie pasują do wokalistki oraz jej piosenki. Podobnie jak w przypadku Alicji, występ może zostać zbagatelizowany przez widzów z powodu jego dorosłości i niestety wypaść poza pierwszą dziesiątkę. Liczę, że tak się nie wydarzy i jestem dalej sporą fanką jej show… które w wielu elementach przypomina mi to, co widzieliśmy w wykonaniu Any Trincher dwa lata temu. Fabiana Silva (ESCpedia)

Przewidywana lokata: 9

 • Mariana VenâncioYouTuber (Portugalia)

Jeśli Białoruś może zawieść, to wynik Portugalii może być dzisiaj wielką niespodzianką. Ludzie nie przepadali za tą piosenką, jednak już po pierwszej próbie dostrzegli jej potencjał. Ogromne ukłony w stronę RTP, które przywiozło do Tbilisi coś dopasowanego pod kątem wieku odbiorców, oprawy wizualnej oraz zabawy przewidzianej na scenie. Mariana jest niebywale słodka i rozkochała w sobie sporą część z dziennikarzy w Centrum Prasowym. Co istotne, z próby na próbę wyglądała coraz lepiej i nie robiły na niej wrażenie nawet pojedyncze techniczne problemy. Nie oczekuję zwycięstwa piosenki YouTuber, jednak wierzę, że osiągnie tak dobry, jak to możliwe rezultat. Pierwsza piętka nie jest niemożliwa!Fabiana Silva (ESCpedia)

Przewidywana lokata: 5

 • Muireann McDonnellSuile Glasa (Irlandia)

Najmniej pretensjonalny i najszczerszy zarazem występ z całej tegorocznej stawki. Muireann napisała własną piosenkę i widać, że cieszy się z pobytu w Gruzji. Nie jest ona posiadaczką potężnego wokalu, jednak do śpiewu przykłada się z całego serca! To bardzo prosty występ, jednak dzięki temu skupiamy się na jej osobie i przesłaniu piosenki. Po pierwszej próbie, na której wyglądała na przerażoną i jej głos chwiał się w wielu momentach – nie ma już śladu, czego kulminacją był dobry występ w próbie dla jury. Nie zaskoczy mnie to, że wielu widzów mając do wyboru 3 do 5 państw w internetowym głosowaniu, jeden głos podaruje Irlandce.Fabiana Silva (ESCpedia)

Przewidywana lokata: 14

 • Mina BlaževDancing Through Life (Macedonia)

Ta prezentacja ma wiele atutów, a szczególnie podobać się może moment, w którym z jej głowy spada kaptur, Mina obraca się do kamery i następuje efekt slow motion przy chórku oh oh. Trudno jednak oprzeć mi się wrażeniu, że dziewczyna jest zmęczona już w momencie wejścia na scenę. Mimo bardzo dobrego wokalnego startu, z upływem czasu jakość głosu się pogarsza, co w połączeniu z paroma istotnymi błędami mogło zaważyć na liczbie punktów przyznanych przez jury. Podsumowując, występ wygląda na zbyt seksowny jak na Eurowizję Junior – dlatego obawiam się, że wszystko zakończy się jak w przypadku Martiji w ubiegłym roku. Klapy piosenki faworyzowanej przez fanów.Fabiana Silva (ESCpedia)

Przewidywana lokata: 13

 • Grigol KipshidzeVoice Of The Heart (Gruzja)
Grigol ma wspaniały głos i dostarczał nam go każdego dnia prób. Wygląda na bardzo zrelaksowanego na scenie i świetnie rozumie jak prowadzić interakcję z publicznością oraz kamerami. Tak jak wspominałam wcześniej, Gruzini mają sporo doświadczenia w dostarczaniu świetnych wizualnie prezentacji i w tym roku nie jest z tym inaczej. Bardzo podoba mi się wstęp, kiedy wokalistka wchodzi na catwalk, a na obraz nałożony jest efekt sephii. Chórki wyglądają na scenie przeuroczo i dodają kolejnego sznytu lat 50. na scenie. Gruzja skazana jest na kolejny dobry wynik i gospodarza powinni być ze swojego reprezentanta dumni! Fabiana Silva (ESCpedia)

Przewidywana lokata: 2

 • Ana KodraDon’t Touch My Tree (Albania)

Ana może jest małą dziewczynką, jednak kiedy otwiera usta… WOW! Ma potężny głos i śpiewa z wielką lekkością przez całe trzy minuty. Co więcej, jest wyjątkowo urocza i trudno nie być zachwyconym jej osobowością. Jest sporo plusów związanych z jej występem: kolory, dynamika wizualizacji oparta na tym, jak drzewo zmienia się w trakcie kolejnych pór roku. Strój Albanki, jej mimika… wszystko oddaje przekaz, o którym śpiewa. Niestety utwór nie należy do czołówki na liście fanów i boję się, że skończy na dnie tabeli. Ratunkiem mogą być tutaj członkowie jury, którzy zadbają o to, aby nie była to ostatnia lokata. Fabiana Silva (ESCpedia)

Przewidywana lokata: 15

 • Anastasiya BaginskaDon’t Stop (Ukraina)

Ukraińcy ponownie pojawili się na scenie z wielkim białym drzewem (ale nie tym od Any, bo jego w końcu nikt nie może dotknąć!). Wszystko działa jak w zegarku, wrażenie wywiera już początek gdzie Anastasiya pojawia się obok chłopca z gitarą. Na plus oceniam pracę kamer (nie najlepsza, ale godna pochwały) i fakt, jak światła przenikają się wzajemnie i dzięki temu tworzą świetną dynamikę w całości obrazka. Sama wokalistka wykonuje dobrą pracę i potyczki, które obserwowaliśmy w trakcie drugiej tury prób, nie powtórzyły się już wczoraj. To nie materiał na zwycięstwo, jednak wizualnie może przyciągnąć wiele par oczu i dzięki temu zdobyć sporo punktów.Fabiana Silva (ESCpedia)

Przewidywana lokata: 4

 • Gianluca CilaDawra Tond (Malta)

Za każdym razem, kiedy słyszymy w Centrum Prasowym słowa Dawra Tond jedna… lub wszystkie osoby tańczą. Gianluca jest czarujący i bez wątpienia flirt z kamerą to jego działka. On bawi się z publiczności przez cały czas i nawet jeśli obowiązuje go choreografia, to wygląda na scenie bardzo pewnie oraz naturalnie. Chłopiec ma świetny wokal, bardzo dojrzały jak na jego wiek, a sam występ utrzymany w klimacie lat 50. jest strzałem w dziesiątkę. Jedynym problemem są dobrane rzuty kamery, ponieważ momentami gubią atmosferę panującą na scenie. To według mnie zwycięzca dzisiejszego finału!Fabiana Silva (ESCpedia)
 • Polina BogusevichWings (Rosja)

Ten występ krzyczy: jestem zwycięzcą! Nie ma drugiego tak szeroko omawianego występu i trudno się temu dziwić, bo Polina robi wszystko z gracją. Dysponuje najlepszym damskim wokalem i daje z siebie wszystko, aby uczynić występ emocjonalnym i przyciągającym uwagę. Prezentacja jest bardzo dojrzała i istnieje spore prawdopodobieństwo, że przez to nie byłaby to najlepsza kandydatura do zwycięstwa – jednak za całokształt wszystkich prób ta statuetka jej się należy. Świetny poziom połączony z bardzo jasnym i dotykającym duszy przesłaniem powinien dać ogromnie wiele.Fabiana Silva (ESCpedia)

Przewidywana lokata: 3

 • Irina Brodić  & Jana PaunovićCeo Svet Je Naš (Białoruś)

Realizacyjny majstersztyk, z najlepszą pracą kamer w ciągu ostatnich paru lat! Ujęcia wyłapują perfekcyjnie kluczowe momenty występu i skupiają mnóstwo uwagi na dziewczynach – które są urocze i utalentowane. Uwielbiam chemię, która występuje między nimi, są najlepszymi przyjaciółkami i to dobrze widać na scenie. Co więcej, są bardzo pewnie siebie i ich występ to czysta zabawa: pełna dynamiki, dziecięcości – idealna dla Eurowizji Junior. Część osób nie widzi tego tak jak ja, przez co mimo moich ciepłych słów dobry wynik wcale nie jest tutaj pewnikiem. Fabiana Silva (ESCpedia)

Przewidywana lokata: 12

 • Isabelle ClarkSpeak Up (Australia)

Oczekiwałem czegoś więcej od ekipy z Australii. Zaprezentują na scenie w Tbilisi świetną piosenkę dla nastolatków, jednak pomysł na to, jak ma wyglądać występ nie jest najlepszy. Isabella śpiewa bardzo dobrze, jednak z upływem dni miała coraz większy problem z wyciągnięciem wyższych dźwięków w refrenie (wokal stał się krzykliwy). Strój jest zbyt dorosły i w kamerze nie prezentuje się imponująco w odróżnieniu od choreografii na początku występu. Na zdecydowany plus zasługują za to wizualizacje: od kolorów (czerń, biel, żółć) po kreskówkowe grafiki w tle.Fabiana Silva (ESCpedia)

Przewidywana lokata: 8

 • Maria Isida FioreScelgo (My Choice) (Włochy)
Scelgo ma jedno z najlepszych przesłań w tym roku, a uzupełnienie go zdjęcia wesołej Marii w tle, uważam za genialny ruch. Wokalistka wygląda świetnie i kiedy patrzy prosto w obiektyw kamery – potrafi zahipnotyzować widza. Niestety dalej nie wyeliminowała największego mankamentu, jakim jest uciekanie od spoglądania w nią. Na szczęście podczas wczorajszej próby opanowała to na tyle ile mogła, popełniając przy okazji pojedyncze błędy wokalne. Włosi powinni dobrze sobie dzisiaj poradzić, choć brakuje mi trochę żywych obrazów z oficjalnego teledysku, w którym widzimy dziewczynkę z przyjaciółmi czy rodziną. Fabiana Silva (ESCpedia)

Przewidywana lokata: 10

A kto jest Waszym faworytem? Dajcie znać w komentarzach!