Mój Ranking: Finał Norweskich Preselekcji

Grzechem byłoby nie przyjrzeć się wyjątkowo ciekawej stawce norweskich preselekcji. Czas więc na podzielenie się moim subiektywnym rankingiem!

15 stycznia oficjalnie ogłoszono dziesiątkę finalistów tegorocznego Melodi Grand Prix. Wszystkie plotki mówiące o wielkich powrotach części z artystów sprawdziły się, stąd o szansę wyjazdu na Eurowizję powalczą ponownie: Stella Mwangi (2011), Aleksander Waltmann (2017) oraz tryumfator konkursu z 2009 roku – Alexander Rybak. O tym, kto wyruszy do Lizbony jako zwycięzca 56. edycji norweskich preselekcji – dowiemy się późnym wieczorem 10 marca. Do tego czasu pozostaje nam jedynie dzielić się swoimi typami i w tym tekście dorzucę do tego trendu cegiełkę. Czy wśród moich osobistych faworytów znajduje się wymienieni uczestnicy? A może to mniej znanym nazwiskom wróżę możliwość pokonania uznanych już marek? Odpowiedzi na te pytania, odnajdziecie poniżej!

10. Ida MariaScandilove

Nie trzeba być nazbyt dociekliwą osobą, aby zauważyć, jak wiele pozytywnych zmian dotknęło Konkurs Piosenki Eurowizji w ciągu ostatnich parunastu lat. Jedną z nich było odejście od masowego wysyłania tzw. joke entries, które stawiały sobie za cel jedynie wywołanie jak najwięcej medialnego zamieszania dookoła nich oraz bawienie publiczności w mało wysublimowany sposób. Najwidoczniej żyjąc przez ten czas 40 metrów pod ziemią, nie dostrzegła tego Ida Maria wysyłając do boju o bilet do Lizbony iście kretyńską popową piosenkę. Nie zaprzeczam, że sam z czysto masochistycznych pobudek obejrzę występ na żywo, którego ukoronowaniem będą takie fragmenty jak: (…) I can be a fireman, you can be a pussy cat, stuck in the tree, like Scandinavian (…) czy wykrzyczane I am Scandinavian bitch. Nie mam jednak najmniejszej ochoty wyobrażać sobie sytuacji, w której ta groteskowa kompozycja wyprzedza którykolwiek z innych kawałków w stawce!

9. NICOLINE – Light Me Up

Z żalem umieszczam utwór Light Me Up, tak nisko w tym rankingu. Jego pierwsze 40 sekund zapowiadało bardzo przyzwoity utwór, utrzymany w szalenie popularnym klimacie nowoczesnego electro-popu. Prawdziwe rozczarowanie nadeszło dopiero z rozczarowującym refrenem, który brzmi jak zupełnie przypadkowy twór doklejony wręcz na siłę do zwrotek. Właśnie ten brak ładu i składu rzutuje na moją finalną ocenę. Ufam jednak, że w przyszłości Nicoline oraz jej zespół lepiej przyłożą się do zadania, dzięki czemu wokalistka ponownie postara się o wyjazd na Eurowizję.

8. RebeccaWho We Are

Pamiętacie przepiękną i wręcz monumentalną balladę A Monster Like Me? 1/2 duetu z Wiednia, czyli Kjetil Mørland powraca do krajowych preselekcji, jednak tym razem w roli kompozytora i tekściarza. Jego pomoc przyjęła młoda wokalistka Rebecca serwując nam ładną, lecz niestety bardzo jednostajną i nudną balladę. Ogromna szkoda, że obyty z Eurowizyjną sceną kolega – nie pomógł debiutantce korzystając z podobnych trików, w jakie zaopatrzona była propozycja którą wykonywał z Debrah Scarlett. Czy prawdziwie mistyczne i delikatne zwrotki, prowadzące do prawdziwej petardy emocji w refrenie mogą się znudzić? Według mnie nie, niestety ta piosenka nie da szansy każdemu z nas odnaleźć na nowo swój punkt widzenia na ten temat.

7. Alejandro FuentesTengo Otra

Nie miałem pojęcia, w którym utworze z aktualnego sezonu preselekcyjnego dostrzegę najszybciej zjawisko podążania rozwiązaniami znanymi z globalnego hitu Despacito. Dzięki piosence Alejandro Fuentesa ta zagadka została rozwiązana! Urodzony w Chile wokalista, znany na lokalnym rynku od 2005 roku, kiedy to zajął 3 miejsce w Idolu – chce zabrać ze sobą do Lizbony piosenkę niezaprzeczalnie przyjemną dla ucha. Owa przyjemność nie jest jednak, aż tak wielka, aby mimochodem przegapić, jak wtórnym i mało oryginalnym utworem jest Tengo Otra. Nie sądzę, żeby w stawce pełnej bardziej przebojowych tanecznych piosenek ta propozycja zdoła cokolwiek ugrać.

6. Vidar VillaMore Din

Przy mojej dosyć ograniczonej znajomości preselekcyjnych utworów z poprzednich lat, nie jestem w stanie przypomnieć sobie przypadku piosenki, która byłaby tak dosłowną kalką utworu Little Talks w wykonaniu Of Monsters and Men. Pozostawiając jednak linię melodyczną na boku, Islandczycy dużo bardziej od Norwega przyłożyli się do warstwy tekstowej swojej kompozycji. Uczestnik tegorocznego MGP opowiada o tym, w jaki sposób chciałby zbliżyć się jak najbliżej do mamy swojego kolegi… i nie pozostaje nam chyba nic innego, jak trzymać kciuki za powodzenie tej misji. Powinno być to dużo łatwiejsze niż wyjazd na Eurowizję z tą propozycją!

5. Stella & AlexandraYou Got Me

Cuda zdarzają się również na Eurowizji! Zaledwie parę lat temu w Düsseldorfie zadebiutowała urodzona w Kenii wokalistka Stella Mwangi. Dzięki ratunkowi zesłanemu prosto z niebios, wielu telewidzów nie usłyszało utworu Haba Haba, który był zdecydowanie najbardziej arcy tandetną próbą przemycenia afrykańskiego spojrzenia na muzykę w historii tego konkursu. Po siedmiu długich latach wokalistka powraca z piosenką w której wspiera ją wokalistka Alexandra Rotan. Utwór You Got Me to gotowy materiał na spory hit: uzależniająca melodia, łatwy do zapamiętania refren, śliczny wokal 22-letniej Norweżki. Co więc mogłoby stanąć na drodze do zwycięstwa? Stella! Przyspieszona recytacja swoich wersów (przypominająca nieudolny rap), kompletnie rujnuje szansę tego utworu na bycie kompetentnym rywalem dla innych propozycji. No cóż… liczę, że z Alexandrą spotkamy się za rok kiedy powróci do preselekcji z solowym utworem. A Stelli zdecydowanie przyda się kolejne siedem lat odpoczynku…

4. Tom HugoI Like I Like I Like

Trudno nie odnieść wrażenia, że w tym roku artystyczna kreatywność opuściła 90% artystów chcących wyjechać na Eurowizję. Utwór Toma Hugo to motyw w którym jak na dłoni widać, że artyście bardzo spodobał się hit Justina Timberlake’a – Can’t Stop The Feeling. Aby mieć pewność, że piosenka poradzi sobie dobrze w każdej z rozgłośni radiowych – autor zadbał o dosyć generyczny tekst mówiący o huśtaniu bioderkami i tytuł, który daje mocno do zrozumienia, że on to niebywale lubi robić. Mimo tego tsunami tandetnych rozwiązań – nie mogę odmówić I Like I Like I Like gigantycznej chwytliwości, w której sidła sam się złapałem. Idealna, mało wymagająca piosenka do pośpiewania przez 100 milionów osób oglądających sobotni finał w Lizbonie.

3. Alexander Rybak – That’s How You Write A Song

Kto by parę lat temu pomyślał, że przesympatyczny artysta zmieni swoje podejście do powrotu na Eurowizyjną scenę? Co ciekawe takich osób zapewne było dużo więcej niż tych, które wyprorokowały, że jego kolejna propozycja zabrzmi jak That’s How You Write A Song. Wszyscy fani przewodniej roli skrzypiec (ala Fairytale) musieli się srogo zawieść, kiedy usłyszeli funky-popowy kawałek pozbawiony oryginalnego przekazu. Szeroko komentowanym przykładem częściowej mizerii twórczej Rybaka zostały wersy, które łudząco przypominają fragmenty Cliché Love Song, którym reprezentant gospodarzy Basim chciał wywalczyć w Kopenhadze drugie zwycięstwo dla swojego kraju. Nie da się ukryć, że kawałek ten ma elementy, za które pokocha go wiele osób – jednak we mnie przeważa uczucie ogromne rozczarowania. Nie takich rzeczy oczekiwałem od zwycięzcy konkursu, który jeszcze niecały rok temu chwalił Salvadora Sobrala za wskazanie odpowiedniego kierunku dla kolejnych Eurowizyjnych piosenek.


2. Charla K – Stop The Music

Dwóch imienników rozdziela w moim rankingu bezdyskusyjnie najlepsza żeńska piosenka zgłoszona do tegorocznego show. Bardzo podoba mi się, z jaką dokładnością przemyślano formułę utworu – dzięki czemu wszystkie efekty oraz wokale przepięknie ze sobą współgrają. Trudno wyrokować czy na żywo wszystko wybrzmi równie dobrze, jak w wersji studyjnej – jednak nie ulega wątpliwości, że ta prześliczna ballada dołączy na stałe do mojej playlisty. PS. Fajnie byłoby posłuchać więcej tej klasy utworów w naszych Krajowych Eliminacjach!

1. Aleksander Walmann – Talking To The Hand

Biorąc pod uwagę, że finaliści Melodi Grand Prix zostali zaprezentowani na oficjalnej stronie internetowej w kolejności alfabetycznej – swojego faworyta poznałem już na samym początku! O ile nie byłem wielkim zwolennikiem utworu Grab The Moment i nie podzielałem szczególnego zachwytu jego nowoczesną stylistyką – tak solowe podejście Walmanna będę wspierał z całego serca. Ta piosenka bez wątpienia pomaga zaprezentować mu wszystkie swoje muzyczne zalety i utrzymuje go w bardzo spójnej stylistyce kreatywnego artysty, który gotów jest nas zabawiać świetnie skomponowanymi utworami. W Talk To The Hand mamy coś, co zadowoli każdego: przyjemny wokal, melodię na pograniczu klubowo-funkowego hitu oraz beztroski, ale zarazem sensowny tekst. Trzymam mocno kciuki za gładkie zwycięstwo, jako oficjalny członek ruchu #MamboJambo!

Już niebawem powrócę do Francji, a tymczasem zapraszam do podzielenia się waszymi faworytami w tych preselekcjach!