Max Cinnamon: „Ten ruch podjąłem całkowicie spontanicznie”

Kontynuujemy naszą misję docierania do znakomitych artystów będących częścią tegorocznych krajowych preselekcji. Tym razem nasze zaproszenie przyjął finalista formatu Destination Eurovision – Max Cinnamon!

Cześć Max! Jestem bardzo wdzięczny, że znalazłaś chwilę wolnego czasu na rozmowę ze mną. Zacznijmy od Twoich najwcześniejszych wspomnień związanych z graniem muzyki. Z tego, co przeczytałem wynika, że pierwsze lekcje pobierałeś już w wieku czterech lat! Kto wpadł na pomysł zapoznania Cię z grą na skrzypcach i śpiewem? Reprezentujesz kolejne muzycznie uzdolnione pokolenie w swojej rodzinie?

Hej! Mam starszą siostrę, która już od dłuższego czasu gra na pianinie. Jej najlepsza przyjaciółka jest zaś świetną skrzypaczką i od dziecka byłem zafascynowany jak pięknie ten instrument brzmi. Nie mogłem więc się doczekać, aż ja sam zacznę uczyć się na nim grać. Moi rodzice nie mają muzycznego wykształcenia, jednak muzyka od zawsze jest istotnym elementem życia w naszym domu.

Myślę, że bardzo istotnym czynnikiem dla Ciebie jako nie tylko muzyka, ale również człowieka były lata spędzone w Anglii, za nim powróciłeś z rodzicami do Francji. Jak wspominasz spędzony czas tam? Czy istnieją spore różnice pomiędzy byciem nastolatkiem w Londynie i Nicei? 

Bardzo podobało mi się życie w Londynie, jednak wszystkie wakacje oraz Święta Bożego Narodzenia spędzaliśmy we Francji, w domu mojej babci, która jest Francuzką. Byłem podekscytowany przeprowadzając się tam, szczególnie z powodu tego, jak byłem wtedy zafascynowany sportem. Tutaj na południu dużo łatwiej spędzać aktywnie czas poza domem.

W większości artykułów o Tobie odnajdywałem krótki cytat, w którym wspominasz jak bardzo kochasz łowić ryby ze swoim tatą. Co tak specjalnego odnajdujesz własnie w tym zajęciu?

Kocham wodę, więc bycie blisko rzeki lub morza zawsze mnie relaksuje. Mój tata jest ogromnym fanem wędkarstwa, więc sądzę, że to jest nasz sposób na pogłębianie więzi. Ostatnio wyruszyliśmy na połów łódką i złapaliśmy barakudę – to było najlepsze możliwe uczucie. Teraz mamy w planach złapać wielkiego tuńczyka.

Zanim przejdziemy do najważniejszego tematu naszej rozmowy – chciałbym Cię zapytać o Twoje muzyczne inspiracje. Czy możesz podzielić się z nami swoimi ulubionymi artystami lub zespołami, którzy mają szczególne znaczenie dla Ciebie jako artysty? Masz swoje ulubione gatunki muzyczne?

Słucham najróżniejszych rodzajów muzyki! Spędziłem mnóstwo czasu zasłuchując się w utworach Johnny Casha, kiedy uczyłem się grać na hiszpańskiej gitarze do flamenco. Dzisiaj jestem bardziej na czasie, jeśli chodzi o moje inspiracje jednak pierwsza płyta Eda Sheeran’a dalej jest jednym z moich ulubionych albumów.

Czas porozmawiać o Konkursie Piosenki Eurowizji. Jak to się stało, że zdecydowałeś się zgłosić Ailleurs do tegorocznych preselekcji? Czy była to decyzja, którą podjąłeś spontanicznie czy może rozważałeś taką opcję od dłuższego czasu?

Ten ruch podjąłem całkowicie spontanicznie. Zostałem zapytany, czy nie posiadam utworu, który mógłbym wysłać na poczet konkursu. Dobrałem więc piosenkę, która była już gotowa i nie zastanawiałem się nad tym tematem już ani chwili dłużej. Było dla mnie wspaniałą niespodzianką, że tej kompozycji udało się zakwalifikować!

Twój utwór jest absolutnie wyluzowaną, chwytliwą i melodyczną propozycją. Ten efekt jest tak świetny również dzięki Twojemu znakomitemu wokalowi. Możesz nam zdradzić jaką historię ukryłeś w jego tekście?

Jest mi bardzo miło, że uznałeś tę piosenkę za wyluzowaną, bo to jest właśnie efekt, który chciałem osiągnąć! Początkowo napisałem tekst po angielsku, po czym musiałem go zmodyfikować pod kątem wersji francuskiej – przez co sens historii trochę się zagubił, jednak wyobraź sobie… jest bardzo fajna dziewczyna, on ją bardzo lubi i zaczyna się zastanawiać… co by było, gdyby….

Nie jest sekretem dla żadnej osoby interesującej się tymi preselekcjami, że jesteś najmłodszym uczestnikiem w stawce. Jak się czujesz w tej specyficznej sytuacji?

To po prostu niebywałe… szalone! Ominę wiele szkolnych zajęć.

Miałem okazję rozmawiać ze wspaniałą June The Girl, która wystąpi z Tobą w drugim półfinale. Czy jesteś zaznajomiony z utworem nagranym przez nią oraz innych uczestników preselekcji? Posiadasz jakiegoś osobistego faworyta?

Naprawdę lubię piosenkę June. W stawce jest wiele fajnych propozycji, ale gdybym miał wskazać mojego faworyta to byłaby to propozycja Louki.

Będziesz miał też okazję poznać członków jury: Amira, Christophera i Isabelle. Jakie są Twoje odczucia na myśl o występowaniu przed nimi? Ludźmi niebywale utytułowanymi na krajowym rynku muzycznym?

Zaprezentowanie się przed nimi będzie świetnym doświadczeniem. Nie mogę się tego doczekać!

Jako dziennikarz zajmujący się Eurowizją, nie mogę nie zapytać Cię o podstawowe zagadnienia. Kiedy po raz pierwszy usłyszałeś oraz obejrzałeś ulubione show wszystkich Europejczyków?

Moja mama jako dziecko oglądała Eurowizję co rok, stąd wiedziałem o istnieniu tego wydarzenia. Pamiętam, jak oglądałem troszkę zeszłoroczną edycję… i jest to troszkę dziwne uczucie, kiedy pomyślę, że mogę znaleźć się tam w tym roku.

Powiedziałeś kiedyś, że mimo wszystko chcesz pozostać normalnym, niewyróżniającym się nastolatkiem. W ciągu ostatnich tygodni Twoja osoba wzbudziła jednak wiele zainteresowania i otrzymała mnóstwo wsparcia od fanów pochodzących z najróżniejszych zakątków globu. Czy bycie rozpoznawalną osobą jest dla Ciebie okej? Jak reagujesz na te wszystkie miłe słowa skierowane do Ciebie z najróżniejszych miejsc?

Myślę, że kiedy jesteś częścią tego biznesu i chcesz dzielić się swoją muzyką z całym światem – co zresztą robię, to dobrą rzeczą jest wywoływać zainteresowania i zdobywać sympatyków. Nie tworzę muzyki tylko dla siebie, to rzecz, do której potrzeba dwóch stron. Na szczęście mieszkam w miejscu, w którym mogę ukryć się, jeśli uznam, że to wszystko mnie przytłacza. Jednak na ten moment, jestem gotowy na więcej.

Dobrze, to była świetna rozmowa – niestety ze smutkiem stwierdzam, że nadszedł czas, aby ją zakończyć. Czy możesz skierować parę słów do naszych czytelników oraz polskich fanów Twojej muzyki?

Serdecznie dziękuje, za podarowanie mi tej możliwości. Wasze wsparcie bardzo wiele dla mnie znaczy!