Mój Ranking: Destination Eurovision (Drugi Półfinał)

Chodź wyniki drugiego show znamy już od paru dni, wypada mi podzielić się moją subiektywną drabinką przygotowaną tuż przed startem sobotniej relacji!

O szansę zaprezentowanie się w finale w którym pewne miejsce mają: Lisandro Cuxi, Malo’, Emmy Lyianna oraz Louka, powalczyła kolejna dziewiątka artystów. Listę półfinalistów stworzyli: Lucie,  Nassi, Igit, Sweem, Madame Monsiuer, Jane Constance, June The Girl, Max Cinnamon i Sarah Caillibot. Tak samo jak tydzień wcześniej o tym, która czwórka awansowała do ostatecznej fazy preselekcji zadecydowały tylko i wyłącznie zsumowane punkty wręczone kandydatom przez jury. Grono specjalistów zostało podzielone na ekspertów krajowych (Amir, Isabelle Boulay, Christophe Willem) oraz zagranicznych. W skład tej drugiej grupy wchodzili Christopher Bjorkman (Szwecja), Nicola Caligliore (Włochy) oraz Olga Salmakhe (Białoruś). Każda z osób wręczyła szóstce wykonawców punkty w skali: 12, 10, 8, 6, 4, 2.

Artyści wykonujący piosenki w drugim półfinale.

Zwycięzcą show okazał się utwór Mercy, a tuż za nim uplasowały się kompozycje Ailleurs, Lisboa Jérusalem oraz Rêves de Gamin. Czy mój gust muzyczny choć trochę pokrył się z decyzją jurorów? Przekonajcie się poniżej!

9. Jane Constance Un Jour J’ai Rêvé

Melodyjna ballada w wykonaniu Jane to podręcznikowy przykład utworu, któremu brakuje czegoś, co uczyni go o klasę lepszym. Wokal absolutnie nie zawodzi – momentami klimat przypomina piosenki dobierane do bajek Disneya. To jednak moim zdaniem nie wystarczyłoby, aby wyróżnić się w sobotnim finale na tle ogromnej muzycznej różnorodności.

8. Nassi Rêves de Gamin

Kolejna popowa bomba w stawce Destination, której awans do finału jest niemal pewny. Tak samo, jak w przypadku paru utworów z pierwszego półfinału – nie odbieram jej potencjału na taneczny hit maja. Przyznaje jednak otwarcie, że nie podoba mi się jej wtórność. W stawce znajdują się o wiele ciekawiej zaaranżowane utwory i to one zajmą wyższe miejsca w mojej osobistej tabeli.

7. Lucie My World

Nie mogę pozbyć się przeświadczenia, że piosenka młodziutkiej wokalistki zdecydowanie lepiej sprawdziłaby się w czyimkolwiek wykonaniu na Eurowizji Junior. Utwór zdecydowanie nie oddaje pełni talentu Lucie i pozostaje liczyć na to, że w niedalekiej przyszłości powróci do preselekcji z dużo bardziej wszechstronną kompozycją!

6. Sarah Caillibot Tu Me Manques

W drugim półfinale nie zabrakło również artystki, której styl oraz utwór to prawdziwa esencja francuskiej klasy, oraz elegancji. Z przykrością jednak stwierdzam, że w odróżnieniu od Noée – jej koleżanka nie będzie miała szansy otrzeć się o awans do finału. Zawiedzie najprawdopodobniej prezentacja sceniczna, podczas której nie wydarzy się nic na tyle zapamiętywalnego – aby zaprosić słuchaczy do dalszej podroży z jej piosenką.

5. Sweem Là-haut

Wyśmienity chilloutowy-pop w wykonaniu Sweema może okazać się wyjątkowo pechową ofiarą mocnej obsady sobotniego show. Na ogromny plus zaliczam tutaj nie tylko melodię, ale również charakterystyczny chropowaty głos wokalisty, dzięki któremu utwór staje się dużo bardziej wielowymiarowy. Przydałaby się w Lizbonie taka kompozycja, oj przydała!

4. Max Cinnamon – Ailleurs

Najmłodszy w całej preselekcyjnej stawce artysta – to bardzo dobry przykład, dlaczego warto dawać szansę młodym i obiecującym debiutantom. Tak samo, jak w przypadku Masoe, będzie to jego pierwszy kontakt z telewizją i dużym medialnym wydarzeniem – stąd występ na żywo zweryfikuje jak radzi sobie z występowaniem przed publicznością. Jeśli tutaj wszystko ułoży się po jego myśli, to jego ciepły i lekki popowy utwór spokojnie znajdzie dla siebie miejsce w finale!

3. Madame Monsieur – Mercy

W czubie rankingu nie mogło zabraknąć piosenki, która najpewniej sięgnie po ostateczne zwycięstwo w wielkim finale francuskich preselekcji. Sądzę, że stanie się tak z dwóch powodów: pierwszym z nich jest po prostu jej niezaprzeczalna muzyczna jakość (utwór idealnie wkomponowuje się w elektroniczny nurt, dbając o chwytliwy refren śpiewany przez ładny damski wokal), a drugim warstwa tekstowa (opowiadająca prawdziwą historię narodzin dziecka imigrantki uciekającej przed wojną, odnalezionej przez organizację SOS Mediterranee France na Morzu Śródziemnym). To wszystko dodane do siebie, daje nam niepotrzebnie politycznie indoktrynującą, ale bardzo nośną kompozycję.

2. Igit – Lisboa Jérusalem

Najbardziej oryginalna, elegancka i po stokroć francuska propozycja ze wszystkich zaprezentowanych w ramach tegorocznego Destination Eurovision. Jeśli dalej istnieją fani konkursu, którzy ufają, iż jest ono najlepszym miejscem na roztaczanie wizji oraz opowiadanie historii – to utwór Lisboa Jérusalem jest odpowiedzią na ich oczekiwania. Przepięknie zaaranżowany, wręcz hipnotyzujący utwór – który bierze to, co najlepsze z lokalnej kultury i łączy to z komercyjnym światem muzyki. Wyśmienita piosenka!

1. June The Girl – Same

O ile nigdy nie należałem i nie będę należał do fanów nowoczesnej elektroniki wchodzącej w kolizję z popem – tak utwór June niebywale przypadł mi do gustu. Za umiejętne połączenie wszystkich tych elementów, jak i dobry osobisty tekst (o którym June opowiadała więcej w rozmowie ze mną TUTAJ) życzę jej zdobycia jak największej ilości punktów. Zdaje sobie sprawę, że kwestia awansu może być dosyć problematyczna – ale wierzę w pozytywny rezultat głosowania jury!

Już niebawem opublikuje swoją drabinkę finałową, a wszystkim osobom które dotarły do tego miejsca serdecznie dziękuje za lekturę!