Mój Ranking: Destination Eurovision (Finał)

Już w sobotę będziemy świadkami zaciętej walki o bilet do Lizbony! Jakie piosenki są dla mnie faworytami, a które z nich skazaną są na rolę statystów? Odpowiedzi znajdziecie w tym ostatnim artykule poświęconym francuskim preselekcjom!

Tak jak w obydwu nagranych wcześniej półfinałach – swoją istotną rolę odegra międzynarodowe jury. Grono to złożone będzie z ekspertów krajowych (Amir, Isabelle Boulay, Christophe Willem) oraz zagranicznych, w którego skład wchodzą Christopher Bjorkman (Szwecja), Nicola Caligliore (Włochy) oraz Olga Salmakhe (Białoruś). Każda z osób wręczy szóstce wykonawców punkty w skali: 12, 10, 8, 6, 4, 2. Ich suma będzie stanowić 50% całości liczących się tego wieczora głosów. Druga połówka będzie pochodzić oczywiście od telewidzów, którzy swoimi smsami wokalnie wskażą utwór godny reprezentowania kraju w Portugalii. Poniżej podzielę się swoją subiektywną wizją drabinki, którą zestawię z krótką listą z najbardziej prawdopodobnym wyborem fanów Konkursu Piosenki Eurowizji. Zapraszam do lektury!

8. Louka  Mamma Mia

Decyzja jury o awansie Louki kosztem Noée spotkała się ze sporą dezaprobatą wielu fanów francuskich preselekcji. Sam należę do tego grona, stąd trudno mi uwierzyć, aby zdecydowanie najwtórniejszy i amatorski utwór w tak wyrównanej stawce zdołał osiągnąć lepszą lokatę niż ostatnia. Przeczuwam, że sam zainteresowany bardzo dobrze zdaje sobie z tego sprawę i traktuje jako sukces szczęśliwy awans do najlepszej ósemki.

7. Nassi Rêves de Gamin

Antyrasistowską piosenkę wokalisty urodzonego w Maroko, na żywo słucha się dużo gorzej niż w wersji studyjnej. Jeśli do tej wyjątkowo marnej jakości muzycznej, dorzucimy powtórkę z bardzo dziwnie dobranych dziecięcych wizualizacji scenicznych – szykuje się nam występ, który bardzo mało osób będzie wspominać po latach. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że bardziej będę zainteresowany pozostałymi finałowymi prezentacjami.

6. Lisandro Cuxi Eva

Wysokie walory produkcyjne wygrały z dozą jakiejkolwiek kreatywności, dzięki czemu Lisandro w cuglach wygrał pierwszy półfinał i awansował do sobotniego show. Nikt oczywiście nie wymaga, aby jego Eurowizyjny utwór brzmiał jak Billie Jean (a szkoda, bo cover w wykonaniu artysty był bezsprzecznie najlepszym ze wszystkich zaprezentowanych w obydwu półfinałach) – jednak żal słuchać tego utalentowanego młodziana w piosence totalnie niedającej mu rozwinąć skrzydeł. Tak czy siak, Eva powalczy o tryumf do samego końca głosowania i kto wie, czy nie będzie to zwycięska bitwa!

5. Malo’ Ciao

Spotkanie z rzeczywistością, również zaszkodziło balladowej kompozycji Ciao. Bardzo charakterystyczny wokal Malo’ płatał mu często niezłe figle, stąd przypuszczam, że największymi zwolennikami jego utworu pozostaną fani twórczości Coldplay. Pozostałe osoby, mogą nie kupić emocjonalnego bagażu tego utworu, przez co nie będzie on nawet bliski zbliżenia się do podium. A może tym razem jury okaże mu większe wsparcie? Jestem bardzo ciekawy, jakie odpowiedzi przyniesie sobotni koncert!

4. Emmy Liyana OK ou KO

Hybryda elektroniki z R’n’B zdecydowanie wybroniła się na żywo, stąd Emmy w pełni zasłużyła na mnóstwo pochwał kierowanych w jej kierunku od momentu awansu do wielkiego finału. Nie brakuje mi przekonania, że piosenka świetnie poradzi sobie w obydwu sobotnich głosowaniach – jednak do pierwszej lokaty może finalnie sporo jej zabraknąć. Jeśli jednak będę w błędzie, będzie to bardzo miła niespodzianka – bo poprzez swoją nietuzinkowość OK ou KO byłoby wartościowym uczestnikiem Eurowizyjnego finału w Lizbonie.

3. Max Cinnamon Ailleurs

Obawy, które wyrażałem w artykule omawiającym uczestników drugiego półfinału – w przypadku Maxa na szczęście się nie sprawdziły! Jego występ stał na bardzo dobrym poziomie i sądzę, że ze swoją autentycznością podbije wiele nowych serc w trakcie sobotniego finału. Niestety nawet tak wierna rzesza fanów, nie wywinduje go na pierwszą lokatę – na której nawet przy tak dobrej piosence, nie powinno go być. Co innego najniższy stopień podium i tego mu z głębi serca życzę!

2. Madame Monsieur Mercy

Kasując z pamięci wyjątkowo marny cover hitu Mylène Farmer  sobotni występ tego duetu można określić mianem bardzo udanego. Śledząc przez ostatnie dni statystyki oglądalności klipu z występem czy kursy bukmacherów trudno założyć inny scenariusz niż tryumfalny marsz do stolicy Portugalii właśnie kompozycji Mercy. Takowa oznaka uwielbienia i zaufania rodzimej publiki byłaby bez wątpienia w pełni zasłużona i jedynym nagannym elementem jest nieukrywana przez autorów chęć toczenia kolejnej politycznej dyskusji w ramach wydarzenia, które powinno jak najmocniej trzymać się z daleka od wszelkich tego typu akcentów. Z tym stanowiskiem należę jednak do zdecydowanej mniejszości, stąd w Lizbonie szykuje się nam kolejny pokaz swoistego dualizmu w pojmowaniu roli, jaką powinien odgrywać Konkurs Piosenki Eurowizji.

1. Igit Lisboa Jérusalem

Często o prawdziwej jakości Eurowizyjnych propozycji przekonujemy się dopiero obserwując próby z Centrum Prasowego. W tym przypadku nie trzeba byłoby czekać aż tak długo! Na żywo Igit czaruje publikę równie zręcznie co w wersji studyjnej swojej piosenki, dzięki czemu traktuję Lisboa Jérusalem jako zdecydowanie najlepszej tegoroczną propozycję preselekcji Destination Eurovision. Z ogromnym żalem, będę obserwował więc porażkę tego utworu w drodze o pierwsze miejsce. Chciałbym jednak, aby ta piosenka została zapamiętana przez jak największe grono osób – bo bezdyskusyjnie na to zasługuje. Chapeau bax Igit, chapeau bax!

Poznaliście moje subiektywne notowanie, stworzone w oparciu o moje obserwacje oraz gust muzyczny. Tak jak obiecywałem, poniżej prezentuję ranking, który najprawdopodobniej dobrze oddaje preferencje pozostałych fanów i przez to zobaczymy go na koniec sobotniego głosowania.

Ranking większości fanów preselekcji Destination Eurovision

A który ranking jest bliższy waszym odczuciom? Dajcie znać w komentarzach!