Mój Ranking: Eurovision You Decide (Finał)

Za niecałe dwa tygodnie poznamy zwycięzcę tegorocznych brytyjskich preselekcji. Do piosenki którego z finalistów czuje największą sympatię? Odpowiedź odnajdziecie w tym tekście!

BBC postanowiło zorganizować finał You Decide w słynnym Brighton Dome. To właśnie tam w 1974 roku zespół ABBA wykonał legendarny hit Waterloo i wygrał 19. Konkurs Piosenki Eurowizji. Gospodarzami show które obejrzymy 7 lutego będą Måns Zelmerlöw (zwycięzca Eurowizji z 2015 roku) oraz Mel Giedroyc. Do pojedynku o rolę następcy Lucie Jones stanie szóstka kandydatów: trio Goldstone, Asanda, RAYA, Liam Tamne, Jaz Ellington oraz SuRie. O tym kto wybierze się do Lizbony, zdecydują zsumowane głosy jurorów oraz publiczności. Poniżej prezentuje swój punkt widzenia dotyczący wszystkich sześciu wyselekcjonowanych utworów!

6. RAYA  Crazy

Bolączką wszystkich piosenek w tej stawce, jest wyjątkowa wtórność zastosowanych w nich rozwiązań. Mowa tu zarówno o utartych i schematycznych melodiach, jak i często mało poważnych oraz zdziecinniałych fragmentach tekstów. Kompozycję Crazy wyżej wymienione problemy dopadły najmocniej, przez co najlepszym rozwiązaniem jest wysłuchanie jej max. dwa razy. Większa liczba odtworzeń nie ma sensu, ponieważ moda na tego typu utwory minęła już bardzo dawno temu.

5. Goldstone I Feel The Love

Nie specjalnie przypadła mi do gustu ta hybryda popu z muzyką gospel i marszowymi elementami. Całkiem dobrze wypada jednak wokal dziewczyn w refrenie. Przyznam szczerze, że dobry wynik tego kawałka byłby dla mnie dużo bardziej zrozumiały niż ich poprzedniczki.  O tym, że damskie tria potrafią nieźle radzić sobie na Eurowizji przekonały nas w Kijowie dziewczyny z O’G3NE. Czy podobnie będzie podczas koncertu w Brighton? Przekonamy się niebawem!

4. Liam Tamne Astronaut

Czy zdarzyło się wam choć raz, tak kochać drugą osobę, że chcieliście być dla niej astronautą? Mnie też nie! Nie pastwiąc się jednak nad tą słabej jakości metaforą – utwór Liama jest całkiem lekką, dobrze zaśpiewaną i chwytliwą piosenkę. Mam jednak absolutną pewność, że byłby to utwór, który nie spotkałby się chóralną aprobatą publiki oglądającej finałowe zmagania w Lizbonie. Astronaut to propozycja zza niskiej półki, aby móc być wartościowym pożeraczem dużej ilości punktów.

3. Asanda Legends

Czas na bezdyskusyjną faworytkę większości brytyjskich kolegów i koleżanek oraz fanów Eurowizji z innych rejonów świata. Trudno się temu dziwić, bo to zdecydowanie nowoczesna i taneczna piosenka, która dobrze reprezentuje wymagania wielu sympatyków wydarzenia. Jak dla mnie Legends jest niepotrzebnie przeładowany najróżniejszymi dźwiękami (bębny, trąbki etc.) oraz przekombinowanym wokalem i stylizowany na pop banger ala Rihanna lub Beyonce. Być może już teraz sława tłucze w drzwi Asandy, jednak nie zamierzam rozbijać szyby w jej oknie, aby składać hołd temu średniej jakości utworowi.

2. SuRie Storm

Susanna ma cenne doświadczenia związane z udziałem w Konkursie Piosenki Eurowizji. Z jej pomocy korzystał trzy lata temu Loïc Nottet (kiedy to była jedną z jego chórzystek) oraz parę miesięcy temu Blanche (pełniła funkcję dyrektora muzycznego jej sztabu). W swoim CV artystka może pochwalić się również wspólne występy z Chrisem Martinem czy Willem Youngiem. Z tych własnie powodów, trudno mi zrozumieć – dlaczego jej singlowy projekt opowiada o wierze w łapanie tęczy czy łapaniu się za ręce, aby być ze sobą razem. Tego typu głupotki, zdecydowanie obniżają wartość tego dobrze skomponowanego i chwytliwego utworu. Jestem zainteresowany, czy wokalistka zagrozi swojej młodszej koleżance w drodze po zwycięstwo!

1. Jaz Ellington You

Wśród zgłoszonych piosenek znalazło się też miejsce dla dawki soulu oraz bluesa. Nie można odebrać Jazzowi tego, że posiada zdecydowanie najbardziej charyzmatyczny i piękny wokal z całej stawki uczestników You Decide. Istnieje spora szansa, że gdyby refren You nie był pozbawiony tak bardzo charakteru i momentów prawdziwego zaskoczenia – to byłby prawdziwą muzyczną petardą. A tak słuchając tej piosenki musimy zmagać się z tym problemem i momentami tragicznie infantylnym tekstem. Tak czy siak, piosenka ląduje na moim pierwszym miejscu – mimo tego, że jej szanse na wygrane są bardzo małe.

A kogo Wy chcielibyście zobaczyć w Portugalii jako reprezentanta Wielkiej Brytanii? Dajcie znać w komentarzach!